Na inaugurację finałowych rozgrywek nie brakowało emocji. Smak porażki poznały zespoły z Warszawy. Akademiczki uległy Grupie Azoty PWSZ Tarnów 1:3, a Mazovia gospodarzom 0:3. Temperatura turnieju z każdym dniem będzie rosła. Dziś starcie dwóch zwycięzców.

Pojedynek AZS AWF z Grupą Azoty zapowiadany był jako spotkanie dwóch faworytów do awansu. Od początku jednak Tarnowianki przeważały nad rywalkami. Dużą w tym zasługa skutecznych ataków Sandry Szychowskiej. Po wyrównanym początku Grupa Azoty odskoczyła na kilka punktów uzyskując bezpieczną przewagę, którą konsekwentnie zwiększała (11:7, 21:13, 23:14). Gdy wydawało się, że pierwsza partia zakończy się wysokim zwycięstwem drużyny znad Dunajca, stołeczny zespół zaczął odrabiać straty, broniąc 7 piłek setowych. Więcej się jednak nie udało i Tarnów zwyciężył do 22.

W drugim secie Tarnowianki już na początku wyszły na prowadzenie 4:0. AZS jednak dzielnie walczył prowadzony przez swoją kapitan Małgorzatę Jasek i chwilę później to Warszawianki prowadziły 9:8. Radość z prowadzenia nie trwała jednak długo, bo kolejną serię punktów zdobyły podopieczne Michała Betleji (15:10). W tej partii Warszawianki miały do odrobienia mniejszy dystans punktowy, jednak nie były w stanie go zniwelować. Co prawda ponownie obroniły dwie piłki setowe, ale jednak przegrały do 23.

W kolejnej odsłonie jednak role się odwróciły. Stołeczna ekipa znacznie skuteczniej i bardziej różnorodnie grała w ataku. Trener Ojrzanowski wypuścił w bój Agatę Baranowską za Michalinę Błaszczyk i było to istotne wsparcie dla pozostałych skrzydłowych – Małgorzaty Jasek i Nadii Wydmańskiej. Dzięki temu AZS objął prowadzenie 7:5, które następnie kontrolował i stopniowo powiększał. Z kolei Tarnowianki, jakby poczuły się zbyt pewnie. Często się myliły, grały niedokładnie i nie potrafił odrobić strat. To wszystko zaowocowało zwycięstwem Warszawianek 25:15.

Grupa Azoty zrobiła jednak wszystko by nie sprawdziło się słynne siatkarskie porzekadło. Duet Sandra Szychowska – Sabina Podlasek wrócił na właściwy sobie poziom gry i ponownie stołeczna drużyna przez cały set musiała odrabiać straty. Ta partia miała przebieg bardzo podobny do seta pierwszego, z tą różnicą, że AZS obronił tylko jedną piłkę meczową i przegrał 19:25, dzięki czemu to drużyna z Tarnowa mogła cieszyć się z pierwszego zwycięstwa. Najlepszą zawodniczką spotkania wybrana została Sandra Szychowska.

W drugim meczu dnia gospodarz – ECO UNI Opole – mierzył się z Bluesoft Mazovią Warszawa. Opolanki zaczęły z animuszem obejmując prowadzenie 6:2. Z czasem jednak poziom gry zaczął się wyrównywać, a podopieczne Patryka Fogla popełniały coraz więcej błędów własnych. Z tego powodu od stanu 10:4, Mazovia odrobiła wszystkie straty z nawiązką i na tablicy widniał wynik 12:13. Chwilę później Warszawianki zwiększyły swoją przewagę do 19:16, jednak wtedy do gry wróciły miejscowe. Znakomita seria zagrywek Katarzyny Zackiewicz sprawiła wiele kłopotów Mazovii i Opolanki objęły prowadzenie 20:19. Przyjezdne doprowadziły jeszcze do wyrównania po 21, lecz ostatecznie set padł łupem ECO UNI – 25:22.

Na początku drugiej partii Opolanki uzyskały nieco mniejszą przewagę niż w secie pierwszym (8:4, 10:7), ale też nie pozwoliły sobie na taki przestój, dzięki czemu wynik cały czas pozostawał pod ich kontrolą. Im dłużej jednak trwała gra, tym różnica rosła. Skuteczna gra środkiem, trudna ryzykowna zagrywka i szczelny blok, sprawiały wiele kłopotów Warszawiankom. Dzięki temu ECO UNI wygrało do 18.

Trzeci set to absolutna dominacja zespoły Patryka Fogla. Opolanki rozpoczęły od prowadzenia 5:0 i zdobywały punkty seriami, dzięki czemu wynik z każdą chwilą wyglądał coraz bardziej okazale (8:2, 17:3, 20:5). Przy tak wyraźnym prowadzeniu trener Fogel pozwolił sobie na rotacje w składzie, a jego zespół wygrał seta do 9 i zanotował pierwszy krok w kierunku upragnionego awansu. Najlepszą zawodniczką spotkania była środkowa opolskiej drużyny, Joanna Moczko.

Dziś również dzień pełen siatkarskich emocji w hali przy ul. Pułaskiego. Najpierw o 15:30 po raz pierwszy w turnieju zaprezentuje się PLKS Pszczyna w rywalizacji z AZS AWF. Natomiast o 18:15 naprzeciw siebie staną dwaj zwycięzcy – ECO UNI Opole, zmierzy się z Grupą Azoty PWSZ Tarnów. Serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców do gorącego dopingu. Transmisję z obu meczów przeprowadzi Studencka Telewizja Uniwersytetu Opolskiego „SETA”. Link do transmisji znajdą państwo na naszym profilu na Facebooku.

AZS AWF UKSW Warszawa – Grupa Azoty PWSZ Tarnów 1:3 (22:25, 23:25, 25:15, 19:25)

AZS: Lipińska, Wydmańska, Cieśluk, Jasek, Błaszczyk, Słowik, Różańska (libero) oraz Woińska, Baranowska
Trener: Andrzej Ojrzanowski

Grupa Azoty: Mazurkiewicz, Szychowska, Dyrek, Podlasek, Kaczyńska, Sobczak, Filipowicz (libero) oraz Michalak, Mokrzycka, Dynarowicz
Trener: Michał Betleja

MVP: Sandra Szychowska (Grupa Azoty PWSZ Tarnów)

Bluesoft Mazovia Warszawa – ECO UNI Opole 0:3 (22:25, 18:25, 9:25)

Mazovia: Antosiak, Sieradzka, Pietrzyńska, Nowak, Biała, Banasiak, Kucharska (libero) oraz Piątek, Pinczuk, Bielińska, Kowal.
Trener: Jakub Ślusarczyk

ECO UNI: Cabajewska, Zackiewicz, Cygan, Pfeifer, Gasidło, Moczko, Kuziak (libero) oraz Witowska, Czapla, Magdalena Woźniczka, Maria Woźniczka, Wilczyńska

MVP: Joanna Moczko (ECO UNI Opole)