Stawka meczu w Jaworze dla obu drużyn była ogromna, bo ambicje zarówno w Jaworze, jak i w Opolu sięgają awansu do I ligi. Zwycięzca mógł być tylko jeden i po zaciętej rywalizacji górą było ECO UNI. To jednak dopiero wygrana bitwa, by wygrać „wojnę” i awansować dalej trzeba postawić kropkę nad „i” wygrywając w Opolu.

Od początku z presją lepiej radziły sobie miejscowe, które osiągnęły prowadzenie 5:2. Opolanki miały poważne problemy z precyzyjnym rozgrywaniem i kończeniem swoich akcji, przez co Olimpia powiększyła przewagę do stanu 13:4. W tym momencie siatkarki ECO UNI nieco się otrząsnęły – trudniejsza zagrywka, dobra gra blokiem, a przede wszystkim kilka skutecznych i efektownych ataków Agnieszki Kazanieckiej pozwoliło zmniejszyć straty do trzech punktów (13:10). Jednak ekipa z Jawora nie pozwoliła na więcej. Ponownie wybudowała większą przewagę, którą utrzymała do końca seta i wygrała 25:18.

Druga partia dla naszej drużyny rozpoczęła się równie źle, jak skończyła pierwsza – Olimpia wyszła na prowadzenie 3:0. Jednak Opolanki szybko doprowadziły do stanu po 4 i zaczęły grać zupełnie inaczej niż w pierwszej odsłonie meczu, choć jak się wydaje do szczytu możliwości było jeszcze daleko. Po atakach Gabrieli Gasidło i Moniki Głodzińskiej, na tablicy wyników widniało już 19:12, a ECO spokojnie kontrolowało wynik i doprowadziło do wyrównania 1:1.

Wydawało się, że po wygranej w drugiej partii podopieczne trenera Fogla poczują się pewniej, jednak oczekiwania trzeba było szybko zrewidować. Przy stanie 3:2 dla Olimpii w polu zagrywki stanęła Anna Kulbida siejąc zamęt w naszym zespole. Dość powiedzieć że wyprowadziła swój zespół na prowadzenie 15:2, posyłając kilka niewiarygodnych asów. Dopiero przy trzynastej z rzędu zagrywce piłka wylądowała na aucie i ECO UNI zdobyło trzecie oczko. Mimo, że strata była ogromna, Opolanki podjęły walkę i odrobiły kilka punktów. Jednak znów cała drużyna grała nerwowo i popełniała proste błędy. Ostatecznie ECO UNI przegrało seta do 16.

Jeszcze w końcówce trzeciej partii Patryk Fogel dokonał roszady na rozegraniu – Ewę Cabajewską zastąpiła Maria Woźniczka i doskonale poprowadziła grę w czwartym, przełomowym secie. Spustoszenie na środku siatki siała także Joanna Moczko i ECO UNI wspierane przez głośną grupę swoich fanów wypracowało sobie przewagę 10:4, którą spokojnie kontrolowało. Zarówno dla miejscowych kibiców, jak i zawodniczek taka metamorfoza była ogromnym zaskoczeniem. Siatkarki Olimpii w czwartej partii straciły nieco chęci do walki. Set skończył się zwycięstwem ECO UNI do 19 i o zwycięstwie, i prowadzeniu w play-off miał zadecydować tie-break.

W decydującej partii nasze siatkarki w pełni zaprezentowały co potrafią, a miejscowe miały wyraźny problem z wytrzymaniem napięcia i presją wywieraną przez kibiców obu drużyn. Opolanki rozpoczęły od prowadzenia 2:0. As serwisowy Aleksandry Cygan i efektowna kiwka Ewy Cabajewskiej sprawiły, że przewaga wzrosła do 5:1. Wtedy miejscowe zdobyły drugi i jak się później okazało ostatni punkt w całym meczu. Na boisku trwał koncert podopiecznych Patryka Fogla, przy akompaniamencie silnej grupy opolskich kibiców na trybunach. Kapitan ECO UNI – Ewa Cabajewska wykonała dziewięć zagrywek z rzędu, sprawiając ogromne problemy zawodniczkom Olimpii, które popełniały proste błędy, a gdy już udawało im się wyprowadzić atak, to nadziewały się na blok, bądź na kontrę Opolanek. Dzięki temu piąty set zakończył się rzadko spotykanym wynikiem 15:2. ECO UNI Opole przywiozło z Jawora bardzo cenne zwycięstwo i objęło prowadzenie w rywalizacji do dwóch zwycięstw. Drugie spotkanie w sobotę (11.03) o godzinie 16:00 w hali przy ul. Pułaskiego. Gorąco zapraszamy kibiców do głośnego dopingu!

Warto przypomnieć, że zwycięzcy I rundy play-off będą walczyć o pierwsze miejsce w swojej grupie i jednocześnie uzyskają prawo udziału w półfinałowej rywalizacji pomiędzy grupami o awans do I ligi, w gronie 10 najlepszych drużyn. Więcej informacji na temat systemu rozgrywek można znaleźć TUTAJ.

Olimpia Jawor – ECO UNI Opole 2:3
(25:18, 16:25, 25:16, 19:25, 2:15)

Stan rywalizacji: 1:0 – ECO UNI

Olimpia: Boroska, Deptuch, Kulbida, Mackiewicz, Wądołkowska, Sochacka, Kwolek (libero) oraz Knop, Mossur i Gul

ECO: Cabajewska, Zackiewicz, Rygalik, Kazaniecka, Gasidło, Cygan, Kuziak (libero) oraz Pacholak (libero) Maria Woźniczka, Magdalena Woźniczka, Moczko, Pfeifer, Witowska i Głodzińska

Grupa 2

Częstochowianka Częstochowa – MKS Świdnica 3:0 (stan rywalizacji: 1:0 – Częstochowianka)