Po zwycięstwie w Jaworze nasza drużyna miała za zadanie wygrać jeszcze raz, by awansować. Niesione głośnym dopingiem Opolanki zagrały niemal bezbłędnie i efektownie przypieczętowały awans do kolejnych rund.

– Nie brałyśmy w ogóle pod uwagę tego, że tu przegramy i będziemy musiały grać w niedzielę. Każda z nas miała już na niedzielę swoje plany – zdradziła po meczu Magdalena Kuziak. Trzeba przyznać, że takie podejście naszych siatkarek było widoczne od samego początku. Wyrównana walka trwała do stanu 6:6, a potem ECO UNI rozpoczęło budowanie przewagi. Trzy asy serwisowe Patrycji Rygalik pozwoliły Opolankom objąć prowadzenie 13:8. Podopieczne Patryka Fogla grały z dużą pewnością siebie, niemal nie popełniając błędów dzięki czemu miejscowe cały czas miały kilkupunktowe prowadzenie i ostatecznie wygrały pierwszą partię do 21.

Drugiego seta uniwersytecka drużyna rozpoczęła jeszcze bardziej efektownie, w czym duża zasługa Gabrieli Gasidło – silny atak z drugiej linii, a następnie as serwisowy sprawiły, że miejscowe prowadziły 4:1. Później ECO prowadziło nawet 7:2, jednak wtedy Opolankom przytrafił się mały przestój – warto podkreślić że jedyny w całym meczu. Kilka błędów własnych ECO UNI i skuteczna gra w ataku duetu Aleksandra Deptuch – Anna Kulbida sprawiły że Olimpia doprowadziła do wyrównania po 10. Stan remisowy trwał do 14:14, wtedy w polu zagrywki stanęła Katarzyna Zackiewicz, a jej trudny serwis sprawił że Opolanki zdobyły trzy punkty z kontrataku i jeden blokiem i ponownie przejęły absolutną kontrolę nad wynikiem. W końcówce seta przyjezdne podarowały przeciwniczkom jeszcze prezenty w postaci trzech z rzędu ataków w aut, co zwiększyło rozmiary porażki i set zakończył się wynikiem 25:18.

Wizja bliskiego zakończenia rywalizacji w I rundzie play-off jeszcze wzmocniła uniwersytecką drużynę dzięki czemu Opolanki grały nie tylko skutecznie ale i efektownie obejmując prowadzenie 11:2. Olimpia nie była w stanie nadrobić tych strat i nawiązać walki o przedłużenie meczu. Trener Fogel sukcesywnie sięgał do kwadratu dla rezerwowych, by dać pograć wszystkim zawodniczkom, a jego podopieczne raz za razem punktowały rywalki (14:5, 21:11). Zwycięstwo w meczu i pokonanie pierwszej przeszkody na drodze do I ligi przypieczętowała atakiem z prawego skrzydła Inez Pfeifer.

– Cieszę się, bo wynik, a przede wszystkim gra są bardzo satysfakcjonujące. Zagraliśmy dziś piękną siatkówkę. Dziewczyny są coraz lepiej przygotowane, coraz świeższe, bo mówiliśmy od początku, że przygotowujemy się pod kątem play-offów i teraz zbieramy i będziemy zbierać tego owoce – mówił po meczu trener Patryk Fogel.

Po pokonaniu Olimpii Jawor, ECO UNI Opole awansowało do rywalizacji półfinałowej w walce o I ligę. Najpierw jednak przed opolską drużyną walka o zwycięstwo w grupie II, które wyłoni rozstawienie par półfinałowych. ECO UNI czeka na rywala z naszej grupy, ponieważ drugi mecz pomiędzy MKS-em Świdnica a Częstochowianką odbędzie się w niedzielę (12.03), a ewentualny trzeci w poniedziałek (stan rywalizacji 1:0 – Częstochowianka).

Przypomnijmy, że zwycięzca grupy II w rywalizacji półfinałowej zmierzy się z drugą drużyną grupy I (w rywalizacji pozostają UKŻPS Cocodrillo Kościan, AZS Politechniki Poznańskiej i Energetyk Poznań). Natomiast drużyna z drugiego miejsca w grupie II będzie walczyć ze zwycięzcą grupy IV (PLKS Pszczyna, Silesia Volley Mysłowice lub AGH Kraków).

ECO UNI Opole – Olimpia Jawor 3:0
(25:21, 25:18, 25:15)

Składy drużyn:

ECO: Cabajewska, Zackiewicz, Rygalik, Kazaniecka, Gasidło, Cygan, Kuziak (libero) oraz Pacholak (libero), Witowska, Pfeifer, Głodzińska, Magdalena Woźniczka, Maria Woźniczka i Moczko.

Olimpia: Wądołkowska, Deptuch, Mackiewicz, Kulbida, Sochacka, Kołodziejczak, Kwolek (libero) oraz Knop i Gul

Trener: Lesław Chrzanowski

Wyniki w pozostałych parach (rywalizacja do dwóch wygranych)

Grupa 2